Pseudo R2

Pojawiło się sporo pytań na temat właściwego sposobu interpretacji pseudo-R2. Zacznijmy od tego, że definicji pseudo-R2 jest kilka. Na wykładzie pojawiła się definicja pseudo-R2 Mc_Faddenna oraz Mc_Kelveya i Zavoiny. Ostatnio uzupełniłem natatki także o defincję pseudo-R2 liczebnościowego i skorygowanego pseudo-R2 liczebnościowego. Wszystkie znane mi pseudo-R2 mają pewne cechy zbliżone do R2, to jest rosną wraz z dodawaniem istotnych zmiennych i zawierają się (w przybliżeniu) w przedziale [0,1].
Niestety ścisła a przy tym intuicyjna interpretacja niektórych pseudo-R2 jest niemożliwa. Tak jest w przypadku pseudo-R2 Mc_Faddena. Jest to przy tym to pseudo-R2, które pojawia się standardowo na wydrukach ze STAT-y. Aby uzyskać pozostałe pseudo-R2 trzeba użyć komendy fitstat (a wcześniej dodatkowo ją ściągnąć).
W zbiorze zadań nie określam niestety jasno, o które pseudo-R2 chodzi w zadaniach, w których proszę o jego interpretację. Aby uniknąć niejasności, jeśli na egzaminie pojawi się pytanie o interpretację pseudo-R2, to będzie wyraźnie powiedziane, o którą definicję pseudo-R2 chodzi.
Osoby bardziej zainteresowane mogą zajrzeć do ciekawego opracowania na porównującego różne pseudo-R2 pod adresem: http://epub.ub.uni-muenchen.de/archive/00001421/01/paper_18.pdf